موسسه آموزش عالی رحمان رامسر

موسسه آموزش عالی رحمان رامسر
علاقمندان به رشته ورزشی قایقرانی

علاقمندان به رشته ورزشی قایقرانی

آموزش رایگان قایقرانی تورینگ(کایاک) یک نفره

ویژه دانشجویان موسسه آموزش عالی رحمان

 

علاقه‎مندان می‎توانند جهت ثبت نام در کلاس‌های آموزش قایقرانی تورینگ (کایاک) یک نفره، همه روزه به تربیت بدنی موسسه آموزش عالی رحمان رامسر مراجعه نمایند.

  

شرایط ثبت‌نام:

داشتن کارت دانشجویی دارای اعتبار

آشنا بودن با فن شنا

حداکثر وزن برای آقایان ۸۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برای خانمها ۶۰ کیلوگرم

محل آموزش و تمرین: حوضچه تله‌کابین رامسر

مهلت ثبت‎نام: پایان خرداد ۱۴۰۱

آموزش برای دانشجویان بصورت رایگان و بدون دریافت هزینه

canoe1

یکی از لذت بخش‌ترین و ماجراجویانه‌ترین کارهای دنیا کایاک‌ سواری است که به دلیل هیجان بسیار زیادی که دارد، طرفداران ترشح آدرنالین عاشق آن هستند! مخصوصا با رسیدن فصل تابستان، تب این ورزش در بین دوستداران آن بیشتر و بیشتر هم می‌شود. کایاک سواری در واقع یک شاخه از قایق سواری اما از نوع هیجان‌انگیز آن است که البته نیاز به جای مناسب برای این کار دارد.

در کایاک سواری شما به صورت تک نفره و یا کایاک دو نفره سوار بر قایق می‌شوید و با پارو زدن شروع به حرکت بر روی سطح آب می‌کنید.

برای استفاده از کایاک نیاز است که آموزشی مختصر ببینید و سپس با جلیقه نجات سوار بر کایاک شده و تفریح کنید.

 

قایق‌های کایاک برگرفته از قایق کانو می‌باشد که از زمان سرخ‎پوستان کانادایی جهت جابه‌جایی انسان، حیوانات، وسایل، ماهی‌گیری و ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی توصیه می‌شود.

قایق‌ران باید به صورت نشسته در کایاک قرار گیرد و برای راندن و حرکت دادن کایاک به سمت جلو، از پاروی دو کفه استفاده کند.
طول و پهنای کایاک در سرعت حرکت و ثبات قرار گرفتن آن روی سطح آب مهمترین خصوصیات محسوب می‌شود.

 

 

بخش‌های قایق کایاک

صندلی کایاک: در واقع صندلی بخشی از قایق است که پارو زدن از روی آن انجام می‌شود. پس می‌توان گفت که صندلی از اجزای ضروری قایق کایاک است. نکته مهم این که صندلی این قایق‌ها به ندرت راحت‌اند و معمولاً از جنس چوب یا فایبر گلاس یا ترکیبی از این دو مواد ساخته می‌شوند.

یک صندلی استاندارد قایق کایاک، دارای سه بخش است: سکو، تکیه‌گاه و صندلی.
ارتفاع معمولی صندلی با توجه به کف قایق، نزدیک به ۵ سانتیمتر است. چنانچه صندلی پایین باشد، قایقران احساس تعادل بیشتری می‌کند و بر عکس هنگامی که ارتفاع بیشتری داشته باشد، قایق ثبات کمتری دارد. صندلی ممکن است صاف یا کمی برآمده به سمت عقب باشد. به هر روی، صندلی باید به گونه‌ای تنظیم شود که قایقران احساس راحتی داشته باشد.

مدل‌های کایاک براساس جنس آن عبارتند از:

کایاک چوبی

کایاک فایبر گلاس

کایاک پلاستیکی

کایاک بادی

 

canoe2

 

کاربردهای کایاک:

کایاک‌ها را بر اساس کاربردشان هم می‌توان نام‌گذاری کرد که عبارتند از:

  • کایاک دریایی یا گشت و گذار (تورینگ)
  • کایاک موج سواری
  • کایاک آب‌های خروشان یا رودخانه‌ای
  • کایاک مسابقه‌ای
  • کایاک ماهی‌گیری
  • کایاک تفریحی

 

انواع کایاک بر اساس تعداد افراد:

  • کایاک یک نفره
  • کایاک دو نفره
  • کایاک سه نفره
  • کایاک چهار نفره

canoe3canoe4

 

تورینگ: به عبارتی ساده‌تر اگر به دنبال تفریح و سرگرمی هستید به شما توصیه می‌کنیم به سراغ این نوع رشته قایق‌رانی بروید چون برای شما در کنار لذت بردن امکان ماجراجویی را فراهم می‌کند. جالب است برای اطلاعات بیشتر بدانید که فردی به نام جان مک گریگور اقدام به طراحی این نوع قایق کرد و روب روی نیز در سال ۱۸۶۵ از قایق تورینگ برای سفر به دور دنیا استفاده کرد.

کایاک تورینگ: علامت اختصاری کایاک تورینگ TK می‌باشد و یکی از قایق‌های خانواده کایاک می‌باشد که توسط همان پاروی کایاک به حرکت در می‌آید. مسابقات آن هم شامل تورینگ کایاک یک نفره و دو نفره می‌باشد.

رشته‌ی غیر مسابقه‌ای اما جذاب تورینگ، امکان گسترده‌ای را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌آورد تا ضمن ماجراجویی بتوانند در امتاد سواحل گردشگری و تفریح کنند.
از مشهورترین این رشته می‌توان به جان مک گریگور، حقوقدان اسکاتلندی اشاره کرد خود به تنهایی این قایق را طراحی کرد.

ما در موسسه آموزش عالی رحمان با توجه به امکانات موجود و فراهم آوردن محیطی پر نشاط کلاس‎های آموزش قایقرانی تورینگ را زیر نظر مربی و کارشناسان این رشته مفرح ایجاد کردیم و چنانچه با استقبال و علاقمندی دانشجویان روبرو شویم دیگر رشته‌های  ورزش مفرح قایقرانی را نیز ایجاد خواهیم کرد.

 

شرکت‌کنندگان پس از ثبت نام و ۱۰جلسه  شرکت در کلاس‌ها با کلیه فنون قایقرانی آشنا شده و می‌توانند به راحتی ساعت‌ها قایقرانی نمایند.

 

 

 


برو بالا